Nawigacja
Aktualnie online
-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 21
-> Najnowszy użytkownik: maras
Historia OSP

 

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosowie

 Nasza OSP powstała w roku 1934r. Jej założycielami byli następujący druhowie:

 

· Prezes : Szewczyk Józef

· Naczelnik : Góralczyk Józef

· Sekretarz : Czapla Antoni

· Skarbnik : Molsa Władysław

Pierwszy sprzęt jaki posiadali to sikawka ręczna, zamocowana na czterokołowym wózku, którą otrzymaliśmy od Straży w Moszczenicy. Zaraz po zorganizowaniu się zakupiono mundury, oraz pasy bojowe. Fundusze na ten cel otrzymaliśmy od społeczeństwa Kosowa. Natomiast czapki każdy strażak kupił za własne pieniądze. Taki oto był początek naszej Jednostki. W 1936r. częściowo zmieniono Zarząd, bowiem na Naczelnika został wybrany Krzciuk Wacław a pozostali nadal w niezmienionym składzie. Pod kierunkiem tegoż Zarządu nasza OSP dostaje plac pod budowę remizy od Pana Stefana Endera właściciela majątku ziemskiego Moszczenicy który dał nam nieodpłatnie. Na placu tym zaczęto organizować materiały na budowę strażnicy. Zostały wykonane pustaki cementowe przez członków straży oraz zakupiono i zlasowano wapno. Gdy wybuchła wojna w 1939r zaniechano wszelkich prac, zarówno ze względu braku funduszy jak i wyjazdu wielu członków straży do Niemiec. W czasie okupacji straż nasza otrzymała sikawkę ręczną nowszego typu z Gminy Wolbórz po Junakach. Sikawka ta ze względu na brak remizy przetrzymywana była u Druha Podleckiego Jana. W czasie okupacji zostaje wybrany nowy zarząd

   • Prezes: Głowacki Józef
   • Naczelnik: Krzciuk Wacław
   • Sekretarz: Suma Stanisław
   • Skarbnik: Pawełczyk Antoni
   • Gospodarz: Kowalczyk Józef

W roku 1943 Prezes Głowacki Józef zostaje aresztowany przez Niemców i stracony w obozie, w tym też czasie nasza straż działała w obawie przed dalszymi aresztowaniami w ograniczonym składzie i tylko pod przymusem bo do pełnienia dyżurów wyznaczano wtedy pod przymusem miejscowych rolników. W 1945 roku Zarząd i straż ponownie się ożywiły, przystąpiono do gromadzenia materiałów na budowę remizy, gdyż te zgromadzone przed wojną uległy zniszczeniu lub częściowo pożyczone rolnikom którzy mieli spalone zagrody podczas wojny. W 1947 roku następuje kolejna zmiana Zarządu:

   • Naczelnik: Kaźmierczak Piotr,

Natomiast pozostała część Zarządu pozostaje bez zmian. Również w 1947 roku przystąpiono do budowy remizy, już na placu otrzymanym z refundacji rolnej. Remiza ta została wybudowana i służy nam do chwili obecnej. W 1952 roku zmienia się Zarząd:

   • Prezes: Kowalczyk Stefan
   • Naczelnik: Molsa Stanisław

Po dwóch latach w 1954 roku następuje zmiana:

o Naczelnik: Czapla Stanisław

o Sekretarz: Gajda Józef

o Skarbnik: Suma Józef

o Gospodarz: Pawełczyk Józef

o Członek: Góra Władysław

o Członek: Jęczmieniak Henryk

W 1955 roku kupiono motopompę Dekawkę, oraz typowy strażacki wóz konny od straży z Moszczenicy. W 1956 roku przystąpiono do rozbudowy remizy, dobudowane pomieszczenia zostają częściowo przekazane pod sale lekcyjne naszej szkoły która korzystała z nich przez około 10 lat. W 1969 kupiono pierwszy samochód tzw. Dodrze od wojska z Wrocławia. W 1969 następuje zmiana Zarządu.

   • Prezes: Jęczmieniak Henryk
   • Naczelnik: Góra Władysław
   • Gospodarz: Pawełczyk Józef
   • Skarbnik: Suma Józef

W 1973 roku zmienił się Zarząd:

o Prezes: Czapla Stanisław

o Naczelnik: Ciotucha Józef

o Skarbnik: Kujawski Wacław

o Gospodarz: Pawełczyk Józef

o Sekretarz: Kraska Edward

W 1974 roku następuje zmiana Zarządu

o Naczelnik: Szewczyk Mieczysław

o Sekretarz: Malsińska Zofia

Zarząd ten otrzymuje samochód od Zakładów Bawełnianych w Moszczenicy był to Star 20 oraz otrzymuje dwie motopompy od Komendy Rejonowej w Piotrkowie. Zarząd ten zakupił umundurowanie wyjściowe 33 komplety dla strażaków czynnych, oraz 13 kompletów dla drużyny żeńskiej. Do tego sprzętu bojowego otrzymaliśmy wystarczającą ilość węży tłocznych i ssawnych, oraz innego sprzętu. Następnie zakupiliśmy mundury bojowe, buty skórzane, oraz pasy skórzane i bojowe. W 1991 roku następuje częściowa zmiana w zarządzie:

   • Naczelnik: Drzewiecki Wiesław
   • Gospodarz: Toma Mirosław

W 1995 roku następuje zmiana Zarządu:

o Prezes: Suma Jan

o Naczelnik: Drzewiecki Wiesław

o I W-ce Prezes: Głowacki Grzegorz

o II W-ce Prezes: Szulc Dariusz

o Skarbnik: Góralczyk Anna

o Gospodarz: Pawełczyk Jan

W tym właśnie roku z inicjatywy naszego radnego Jana Podleckiego oraz obecnego Zarządu powstaje pomysł wybudowania nowej Sali Widowiskowej. W tym roku powstaje plan budowy oraz zwożenie materiałów z rozbiórki magazynów podarowanych przez Urząd Gminy w Moszczenicy. W roku 2000 po awarii starego samochodu, zostaje nam zasponsorowany przez Pana Zbigniewa Kaźmierczaka samochód STAR 29. Dzięki pomocy Urzędu Gminy za kadencji Wójtów: Mariana Dybały, Tadeusz Sokoła, Bogusława Lecha, a także ofiarności naszych Druhów oraz całego społeczeństwa sołectwa Kosów w roku 2004 została oddana do użytku nowa Sala Widowiskowa. Podczas oficjalnego oddania do użytku Nowej Sali Widowiskowej nasza OSP obchodzi Jubileusz 70-lecia istnienia naszej Jednostki. W 2005 roku nastąpił przełom w istnieniu naszej Jednostki, podczas zebrania sprawozdawczo - wyborczego został wybrany nowy zarząd:

   • Prezes: Cisowski Mateusz
   • Wiceprezes: Karbowiak Łukasz
   • Naczelnik: Drzewiecki Wiesław
   • Z-ca Naczelnika: Karbowiak Przemysław
   • Skarbnik: Czechowski Marek
   • Sekretarz: Suma Jan
   • Gospodarz: Drzewiecki Michał
   • Kronikarz: Toma Mirosław
   • Członek: Kaźmierczak Jan

Wybrana została również nowa Komisja Rewizyjna:

o Przewodniczący: Krakała Henryk

o Sekretarz: Toma Jan

o Członek: Patura Paweł

Pierwszym zadaniem nowego zarządu było uregulowanie formalności związanych z rejestracją OSP w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kolejną ważną decyzją nowo wybranego Zarządu jest budowa budynku garażowego wraz z zapleczem technicznym i kotłownią. Wraz z tą decyzją podjęto starania mające na celu wyposażenie jednostki w nowy samochód ratowniczo gaśniczy. Zarząd rozpoczął negocjacje z obecnym Wójtem Panem Bogusławem Lechem. W czerwcu 2007 roku OSP otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę budynku garażowego wraz z zapleczem technicznymi kotłownią. W 2007 roku odbyły się gminne zawody sportowo pożarnicze w których nasz OSP brała czynny udział. Najlepiej zaprezentowała się drużyna MDP Kosów zajmując I miejsce i kwalifikując się do zawodów szczebla powiatowego. Drużyna seniorów zajęła VII miejsce. W sierpniu 2007 roku w Ręcznie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze. Drużyna MDP Kosów zajęła w nich II miejsce ulegając tylko MDP Rozprza. Na przełomie 2007 i 2008 roku został przeprowadzony remont Sali Widowiskowej, zostały wydzielone dodatkowe pomieszczenia, oraz oddane do użytku nowe toalety. Od 2007 roku nasza OSP jest organizatorem Festynu Rodzinnego organizowanego z okazji "Dnia Dziecka"

Losowa Fotka
1% dla OSP Kosów
Reklama
OSP Rozprza

Serwis strażacki Remiza

Magazyn "W Akcji"

Wikaad

OSP Strzałkowo

Statystyki reklamowe
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
ZOSPRP
Wygenerowano w sekund: 0.11
492,838 Unikalnych wizyt